Historie

ROK ZALOŽENÍ: 1968

PŮVODNÍ NÁZEV V DOBĚ ZALOŽENÍ: TJ Sokol Bouzov

Počátky kopané na Bouzově spadají do let 1933/34, kdy tehdejší vedoucí prodejny obuvi Antonín Vincourek dal dohromady družstvo mužů a dorostenců. Podle pamětníků se první hřiště nacházelo pod hájenkou na Dolech. Hospodářská krize a poměrně velké vzdálenosti k soupeřům byly hlavním důvodem k ukončení činnosti. Další pokus byl uskutečněn ve válečném období, ale opět nebyl příliš úspěšný.

Až v roce 1968 se podařilo ustavit fotbalový oddíl a přihlásit do soutěže družstvo mužů, dorostenců a žáků. družstva trénovala pod vedením Frantinška Píska, Stanislava Pechy, Bohuslava Novotného a Dagmara Hlavinky. Hráči zakládajícího mužstva byli: J. Podsklan, V. Sedláček, J. Šimek, P. Konečný, J. Vyjídáček, J. a F. Prokešovi, F. a M. Spurní, R. Slouka, J. Linét, P. Kuhn, V. Jurníček a Č. Zatloukal. Výsledky byly slibné, ale udržet tři mužstva bylo finančně náročné, tak se činnost soustředila jen na oddíl mužů. Později však bylo opět vytvořeno družstvo žáků pod vedením Františka Píska, Jiřího Kryla a Miloslava Zukala.

Jelikož bouzovské fotbalové hřiště neodpovídalo pravidlům kopané, bylo v letech 1967-1968 pod vedením Jana Kunce upraveno na odpovídající rozměry. Vzhledem ke špatnému povrchu hřiště, jelikož je zbudováno na skále, byla v letech 1981-1982 provedena další úprava a zvětšení plochy navezením 3 200 m3 zeminy a bylo odpracováno přes  1 500 brigádnických hodin. Po tuto dobu se hrálo na hřišti v Olešnicích. Další úprava hřiště proběhla na jaře 1998, kdy byly kvůli odvodnění dalším množství brigádnických hodin vybagrovány obě šestnácky, zavezeny makadamem a škvárou. Na to byly položeny pruhy távy, které byly vyřezány speciálním stojem z louky na Dolech.

Na přelomu 90. let byla fotbalová činnost v Bouzově na čas přerušena. Na popud Petra Formánka se na hotelu Bouzov sešli fotbaloví činovníci a rozhodli se dát tým dospělých opět dohromady. Jako šatny sloužila zchátralá tělocvična v hradním parku. Jelikož tyto podmínky byly takřka neúnosné, vybudovaly se v roce 1992 za pomoci Obecního úřadu a mnoha brigádnických hodin v areálu hřiště nové šatny, které výrazně zlepšily prostředí a podmínky pro hráče. V roce 2008 se díky D. Haplovi podstatně zlepšil stav hrací plochy. Svůj podíl mají také D. a L. Crhovi, kteří rovněž zajistili vybudování zastřešeného posezení vedle šaten.

 

Fotbalový oddíl měl družstvo mužů, které postupně vedli Jaroslav Kuchařík, František Kubíček a Jan Prucek, dorostencům se věnoval Zdeněk Dvořáček a žákům František Kukrle. V roce 1996 vzniká další tým mužů.

 

VÝROČNÍ OSLAVY KOPANÉ V BOUZOVĚ

 

V roce 1998 slavila kopaná 30. výročí své existence. Oslavy proběhly 4. a 5. července a byly zahájeny slavnostní schůzí na obecním úřadě. Zde se setkali zakládající členové, aktivní hráči, sponzoři, představitelé obce, zástupci OFS Olomouc a Šumperk. Až na malé vyjímky se ve slavnostní atmosféře sešli všichni pozvaní hosté, kteří se zájmem vyslechli projev, ve kterém byla zhodnocena třicetiletá cesta kopané Sokola Bouzov a nastíněna perspektiva do dalších let. Poděkování se dočkali všichni sponzoři, kteří nemalými částkami přispívali na chod oddílu, ale také Obecní úřad. Zvláštní poděkování si zasloužila parta funkcionářů, která neúnavně dlouhá léta pracuje ve prospěch bouzovské kopané. V závěru došlo k vyznamenání těchto zasloužilých členů: J. Kunc st. (in memorian), V. Vařeka, J. Dostál, ing. J. Adamec, V. Příkopa, M. Zukal, S. Kolavík, Z. Foltýn, F. Písek, F. Kubíček, D. Hlavinka (in memorian), S. Pecha, J. Opravil st.,M. Šteflová, M. Novotná, O. Köhler, F. Kukrle, Z. Dvořáček a J. Prokeš.

Po schůzi se všichni odebrali do nově zrekonstruované hasičské zbrojnice, kde bylo připraveno bohaté občerstvení formou švédských stolů. Odpoledne pokračoval program na fotbalovém hřišti, kde se nejprve utkaly staré gardy Sokola Bouzov a Sokola Luká, poté sehráli muži přátelské utkání se Sokolem Mohelnice. Večer následoval Sokolský karneval. V neděli se uskutečnil fotbalový turnaj žákovských družstev - Memoriál B. Novotného. Po oba dny proběhla výstava fotografií, diplomů, cen, pamětních medailí a pohárů.

O deset let později se konaly další oslavy kulatého výročí založení kopané, okořeněné postupem mužů do 1. B třídy. opět proběhla slavnostní schůze s obědem, tentokrát v Radničním sále OÚ, bohužel z širokého počtu pozvyných se dostavila sotva polovina. Na hřišti se odehrálo utkání benjamínků, následoval zápas bývalých hráčů Bouzova proti Luké a na závěr se střetlo "áčko" proti "béčku" Bouzova.

Bouzovský fotbal má v současné době svého odchovance obékajícího dres prvoligový dres Sigmy Olomouc Martina Komárka.

 

"MUŽI A"

Největší úspěchy mužské bouzovské kopané jsou zaznamenány po přelomu tisíciletí. Po nepřesvědčivých výsledcích přebírá mužstvo od Pavla Bárty a Vladislava Řezníčka v rozehraném ročníku 2004/2005 Ladislav Crha, který do té doby vedl žákovské mužstvo. Díky výhře nad Grygovem v posledním utkání se mužstvo udrželo ve 3. třídě, aby v následující sezóně 2005/2006 tuto soutěž vyhrálo a postoupilo do Okresního přeboru.

Na oslavu postupu bylo dojednáno fotbalové utkání s bývalými hráči Sigmy Olomouc, které skončilo 3:3. V dresu Sigmy nastoupili bývalí reprezentanti Radoslav Látal a Pavel Hapal, dále Jiří Neček, Leoš Kalvoda, Jan Kolečkář, Jiří Vymazal, Vladimír Blaha, Jiří a Jaroslav Fialovi, Roman Sedláček, nynější trenér Sigmy Zdeněk Psotka, bývalý hráč Bouzova Jan Janošťák a v brance David Crha, bývalý předseda fotablového klubu v Bouzově.

Bohužel už se do nové sezony nedostává hráčů na dvě mužstva dospělých a nastává otázka, co dál? Buď ponechat jen jedno družstvo mužů, které vzhledem k momentální situaci hrálo v Olešnicích, nebo rozpustit dorost a rozptýlit do družstev mužů nebo zajistit hráče odjinud. I k nelibosti některých místních patriotů zvítězila třetí varianta, čímž se mužský fotbal v Bouzově udžel. Díky několika posilám se vytvořil silný kádr a v soutěži skončil na třetí (první nepostupové) příčce. V dalším ročníku mužstvo opět posiluje a ke 40. výročí založení kopané v Bouzově si v roce 2008 dáváme dárek v podobě historického postupu do krajské soutěže. Mezi nejvýraznější postavy patří bývalý prvoligový hráč sigmy Rudolf Muchka, dále pak Petr Strupek a Martin Bahounek.

V současné době mužstvo úspěšně vybojovalo další historický postup, a to do 1. A třídy. V kádru jsou i bývalí prvoligový borci. Je to Bohuslav Šnajdr (Sigma Olomouc, Bohemians), Jan Janošťák (Dukla Praha, Sigma Olomouc, FK Drnovice, Zlín, Brno), a Radim König (Sigma Olomouc, Chmel Blšany, Jablonec).

Postup mužů do I.A třídy

 

 

MUŽI "B"

Jak již bylo zmíněno, do sezony 1996/1997 vstupuje pod vedením Zdeňka Dvořáčka i druhé mužstvo mužů. To bylo utvořeno převážně ze zrušeného týmu silného ročníku dorostenců a doplněno několika zkušenými hráči, jako je V. Tejkal, R. Komečný, J. Kolavík, a P. Formánek. Mužstvo se přihlašuje do šumperského okresu.

V roce 1998 došlo k několika změnám mezi oběma kádry a "B" mužstvo mužů začalo hrát pod vedením Jana Prucka v Olešnicích. Zde bylo v roce 1990 zásluhou starosty obce Zdeňka Foltýna a jeho zástupce Jiřího Kolavíka vybudováno nové fotbalové hřiště. Původní hřiště bylo zrušeno, jelikož pozemek dostali zpět původní majitelé. Duší olešnického hřiště je Jiří Vlček. Především díky jemu, ale také partě obětavých nadšenců, zde vyrostl a stále se zdokonaluje krásný sportovní areál. Kromě velmi pěkné travnaté plochy byla v hasičské zbrojnici, která slouží jako šatny, vybudována velká klubovna, sauna, zábrany za brankou, dále byla vedle hřiště vykopána studna na zavlažování a vytvořen kurt na tenis a nohejbal.

Od sezony 2009/2010 hraje mužstvo samostatně pod názvem 1. FC Olešnice u Bouzova. V současné době se pohybuje ve 4. třídě se snahou postoupit do vyšší soutěže, což jim všichni přejeme.

 

"DOROST" 

První družstvo dorostu vedl B. Novotný. Později byl trenérem Zdeněk Dvořáček. Pod jeho vedením dochází k rozpadu družstva v roce 1996 z důbodu nedostatku hráčů této kategorie. Nový tým nastupuje do sezóny 1999/2000 s trenéry F. Kukrlem, P. Kamlerem, J. Kamlerem st. a J. Čiklem. V roce 2002 se dorostenci stali vítězi 2. třídy a vybojovali tak postup do 1. třídy. V té ovšem skončili poslední a kvůli nízkému počtu hráčů se mužstvo na jednu sezónu opět rozpadá. V roce 2006 dává dohromady partu kluků Jan Kamler ml., od kterého jí později přebírá Radek Konečný st. Přestože tento ročník je poměrně silný, sezóna 2007/2008 je znovu kvůli nízkému počtu hráčů v této kategorii prozatím poslední.

 

"ŽÁCI"

 

Družstvo žáků se po většinu své existence pohybovalo ve 2. třídě. Až v roce 2003 končí poslední a padá do 3. třídy. Tu sice po dvou letech vyhráli a opět se vrací do 2. třídy, ale sezóna 2005/2006 je kvůli nedostatku hráčů zatím poslední. Trenéry kluků byli postupně F. Písek, M. Zukal, J. Kryl, Kuchařík, F. Kubíček, R. Slouka, F. Kukrle, Z. Dvořáček, L. Crha, L. Dvořáček a P. Nováček. Dva posledně jmenovaní se poté začali věnovat benjamínkům, o které se později starali P. Sobek a MUDr. J. Čampiš. nyní je jejich trenérem R. Zapletal. Svá utkání hrají na hřišti v Olešnicích pod názvem FKM Konice, kde jsou sdruženi se začínajícími talenty z jiných oddílů.

 

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.